HANiFDOSTLAR.NET

Kuran Müslümanı

(Şahıs odaklı din anlayışından Allah odaklı din anlayışına...)

Ana Sayfa Hanif Mumin  Iste Kuran Kurandaki Din  Kur'an Yolu  Meal Dinle Sohbet Odasi Hanifler E- Kitaplik Kütüb-i Sitte ?  ingilizce Site Kuran islami Aliaksoy Org  Hasanakcay Net Tebyin-ül Kur'an Önerdiğimiz Siteler Bize Ulasin

- Konulara Göre Fihrist

- Saçma Hadisler

- Hadislerin-Sünnetin İncelemesi

- Haniflikle İlgili Sorular Cevaplar

- Misakın Elçisi Kim?

- Kuranda Namaz/Salat

- Onaylayan Nebi

- Kuranda Namaz/Salat

- Enbiya 104

- Kuranda Yeminler

- Adem Hakkında Sorular

- Ganimetleri Resulün Eline Nasıl Vereceğiz?

- Allahın ındinde YIL ve DOLUNAYLAR

- Abese ve Tevella

- Hadisçilerce Tahrif Edilen Ayetler

- Mübarek Yer, Mübarek Vakit

- Arkadaş Peygamber

- Kuranın İndirilişinden Günümüze Gelişi

- Bir Türban Sorusu

- Kuran ve Bize Öğretilenlerin Farkı

- Namazın Kılınışı

- Hadislere Göre Namaz

- Kuranda Salat Namaz mıdır?

- Kuran Yetmez Diyen Uydurukçular

- Bizler Hanif Dostlarız

- Sahih Hadis mi İstersiniz?

- Hakkı Yılmaz'ın Tebyin Çalışması

- Kur'anı Anlamada Metodoloji

- Tarikatçıların Çarpıttığı Birkaç Ayet

- Nasıl Kur'an Okuyalım?

- Kur'anı Kerim Nedir?

- Kur'anda Oruç

- Allah'sız Bir Din ve Allah'sız Bir Kur'an İnancı

- Kuransız Bir İslam Anlayışı ve Müşrikleşme

- Meal Çalışmasına Davet

- Allah Şahit Olarak Kafi Değil mi?

- Doğru Hadisleri Ne Yapacağız?

- Kur'andaki Muhammed ve Peygamberlerin Misyonu

- Mahrem, Avret, Ziynet

- Nur Suresi Çeviri-Yorum

- Cilbab

- Resule İtaat Ne Demektir?

- Hadis Kalburcuları ve Kalburları

- Kur'anı Kerim'in İndiriliş Gayesi

- Kur'anda Amellere Karşı Cahili Yaklaşım

- İslamdışı İnanışlara Kur'andan Örnekler

- Biri Şu Haram Üretim Tesislerini Kapatsın

- Tasavvufta İslam Var mı?

- İslamda Delil Sorunu

- Kurban Kesmek

- İlahi Hitabın Serüveni

- Ecel Nedir?

- Şirk, İşrak, Müşrik, Müşareke, Müşterik

- Büyü Yapan ve Yaptıranlar

- Peygamberlere Karşı Rabbani Yaklaşımlar

- Salat-ı Tefriciye yada Zikri Çarpıtmaya Bir Örnek

- Mucize Nedir?

- Ayrılıkların Nedenleri

- Sıfır Hata veya Kur'an

- Haniflik Nedir?

- Rabıta İle Şeyhlere Tapanlar

- Hadis Zindanının Mezhepçi Mahkumları

- İslam Dininin Öğrenilmesinde Kaynak Sorunu

- Fasık ve Münafıkların Genel Tanımlaması

- Hadisler, Hıristiyanlık ve Selman Rüştü

- Kur'anı kerim'in İndiriliş Gayesi

- Müstekbirlere Karşı Cahili Yaklaşım

- Halis-Hanif İslam

- Kur'anda Şefaat

- Fuhuş Tellalı Tefsirciler

- Hayızlıyken Neden Namaz Kılınmasın?

- Cebrail, Vahiy, Melek

- Dindarlıkta Müşrikleşme Temayülü

- Büyü Yapan ve Yaptıranlar

- Yaratılış, Adem, Havva

- Kur'an Yerel mi, Evrensel mi?

- Reform Dinde mi, Dindarlıkta mı?

- Ne Mutlu Tağutu Olmayanlara

- Peygambere Saygı(?)

- Hadislere Kanıt Diye Gösterilen Ayetler

- Allah Nazara Karışmadı mı?

- Kur'anı Kerimle Amel Etmek Mümkün mü?

- Kur'anda İnkar Edenlerin Vasıfları

- Müminlerin Vasıfları

- Allah'ın Vasıfları

- Kur'anın Vasıfları

- Dine Karşı Cahili Yaklaşımlar

- Kur'an Merkezli Din

- İrin Küpü Patladı; Mevlana

- Hurafe ve Bidatlar

- Peygamberi Tanrılaştırma

- Hz. İsa'nın Ölümü

- Allah'ın Mesajının Adı: Kelamullah

- Allah'ın Resule Uyarıları

- Kur'ana Göre Tenkit ve Eleştiri Nasıl Olmalı?

- Kur'anda Sevgi

- Sofuların Devlet Desteğiyle Desteklenmesi

- Hans Von Aiberg Aldatmacası

- Kabir Azabı Safsatası

- Kur'an Kıssalarının Önemi; Masal Değiller

- Kur'anda Toplumsal Sünnetler

- Tefsirde İsrailiyyat

- Kardeş Evliliği Olmadan Çoğalma

- Hans Von Aiberg Tutuklandı

- Kur'anda Tevbe Kavramı

- Yaşar Nuri Öztürk'ün Yorumuyla Namaz

- Karadelikler; Bir Büyük Yemin

- Mezhepçilerin Ümmi Açmazı

- Kabe Nedir? Mekkede midir, Kudüste mi?

- Kur'anda Ruh Kavramı

- Kur'anda Nefs Kavramı

- Amin Kavramı ve Putperestlik

- Diyanet İşleri Başkanlığının Sitemize Cevabına Cevaplar

- Resul ve Nebi -1

- Resul ve Nebi -2

- Sapık Bir Fırka: Hansçılar

- Cihad mı, Çapulculuk mu?

- Kur'an Deyip Namazı Yok Sayanlar

- Cennete Sadece Müslümanlar mı Girecek?

- Kur'anda El Kesme Cezası var mı?

- Nazar veya Göz Değmesi Var mı?

- Şehadet Getir, Münafık(?) Ol

- Kur'anda Eleştiri Metodu

- Hacc Mekkede mi, Bekkede mi?

- İslami Tebliğde Kur'an Metodu

- Saptırılan Kavram: Mekruh

- Kur'anda Cuma Namazı var mı?

- Of Be Kader, Allah mı Suçlu Yoksa Biz mi?

- Kader Açısından Cebir ve İhtiyar

- Baban Peygamber Olsa Ne Yazar

- Kur'anda İnsan Hukuku

- Vahdet-i Vücud, Şirkin Alası

- Tasavvufi Bilginin Kaynağı Vahiy mi?

- İslam'da Resullük Son Bulmuştur

- Teveffi Kelimesi ve Arap Dili

- Tasavvuf Üzerine Düşünceler

- Nefis Mertebelerinin İç Yüzü

- Allah Rızası Anonim Şirketi; Tarikatlar

- Tasavvuf ve Eşcinsellik -1

- Tasavvuf ve Eşcinsellik -2

- Nakşi Şeyhi Allah'ın Avukatı mı?

- Kur'anda "ve+la" Öbeği

- Putlar ve Tapanlar

- Son Peygamberimizin Okuma Yazması

- Mesih ve çarpıtılan Bir Ayet

- Hac İzlenimleri

- "Üzerinde 19 var" da Son Nokta

- Secde Emri

- Kur'andaki Hac

- Aracıların Gaybı Bildiği İnancı

- Tarikatçı - Müşrik Karşılaştırması

- Gazali'nin Kadına Bakışı

- Kur'anda Kadına Verilen Önem

- Başörtüsü Allah'ın Emri Değil

- Başörtüsü Takmak Kur'anda Var mı?

- Kur'anda Kadın Dövmek Var mı?

- Cariye, Köle; Utanmaz Mealciler

- Kadına Yönelik Şiddet

- Sünnet Edilen Kızın Öyküsü

- Erkekçe ve Kadınca Meal Konusu, Nebe 33. Ayet

- Harem - Selamlık Kimin Emri?

- Zina, Evlilik ve Örtünme Adabı

- Cariyeleri Aç, Hür Kadınları Kapat (!)

- Çok Eşliliği Yasaklayan Ayetler

- Kur'ana Göre Evlilik Hukuku

- 2 Kadın = 1 Erkek, Uydurma mı?

- Danimarkalı mı Sapık, Buhari mi?

- Ebu Hanife, Cariyenin Avreti

- Nisa 25, Hür Kadın ve Fahişe İfadesi

- Maymunların Hadisi ve Recm Vahşeti

- Hz. Muhammed'in Tebliği

- Peygamberi Tanrılaştırma

- Angarya Haline Getirilen İbadet

- Buhari'nin Hadislerini Buhari Yazmamıştır

- Hadis ve Sünnet Gerçeği

- Uydurma Hadisler, İslamın Kara Boyası

- Hadisler Dinin kaynağı Olamaz

- Uydurmaların Sınırı Yok; Şeytan Geyiği

- Beşeri Hükümler Neden Kutsal Oluyor?

- Hadis - Kur'an Çelişkisi

- Kur'anda/Dinde Olanlar ve Olmayanlar

- Cehennem'den Çıkış Yok

- Kur'anda Tağut

- Ebu Hureyre Gerçekte Kimdir?

- Hadis - Mantık Çelişkileri

- Kurban ve Kurban Bayramı Nereden Geliyor?

- Hadislere Göre Kur'an Eksiktir

- Bildiri: İslam Anlayışında Reform

- Arapça mı, Arap Saçı mı?

- Koca mı Üstün, Allah mı?

- Esbab-ı Nüzül Komedi Hadisleri

- İşte Geleneğin Dini

- Ulul Emir İle Kim Kastediliyor?

- Kul Hakkı

- Yezidi Bir Gelenek: Aşure Tatlısı

- Hz. İbrahim'den Asrımıza Dersler

- Taklitçiliğin Boyutları

- Seb-ul Mesani Nedir?

- Kelle Sayılarak Gerçek Bulmak

- Kıyamet - Mahşer Günü ve Sonrası

- Kur'anda Namaz Vakitleri

- Kur'anda Cuma Konusu

- Salih Olmak Yetmez

- Hudeybiye Anlaşması Uydurma mı?

- Kitap Yüklü Eşekler

- Kur'andaki Hac

- Hz. Nuh'un Oğlu Kimdi? İftira mı?

- Ruhun Ağırlığına Başka Bakış

- Hz. İbrahim Yalancı Değildi

- İncil'de Kadına Bakış

- Şirkin Büyüğü Küçüğü Olur mu?

- Kur'andaki Abdest ve Hijyen

- Din de Bir Araçtır

- Kur'an Okumanın Zararları

- Kur'anda Dua Ayetleri

- Kur'anda Tarih Kavramı ve Bilinci

- Şekilsel Secde Kur'anda Yok mu?

- Salat ve salatı İkame

- Kur'andaki Emr Kavramı Üzerine

- Dindar İnsanlar Şirk Koşar

- Alak Suresinin İlk Beş Ayeti

- Men Arefe'nin Çözümü

- Kur'andaki Av Yasağı

- Fıtrat ve Namaz Vakitleri

- Kur'anda İnsan Hukuku

- Din Büyüklerini Tanrılaştırma

- Allah'a ve Muhammed'e Değil

- Kur'andaki Örnek Tevekkül

- Şekilsel Rüku Kur'anda Yok mu?

- Hz. İbrahim Kuşları Kesti mi?

- Ehli Sünnet Dininin Anayasası

- İnsan Allah'ın Halifesi mi?

- Kur'an Üzerinde Düşünmek

- Şirkin Kuyusuna Düşenlere Uyarılar

- Kur'an Ölülere Okunmak İçin mi İndirildi?

- Ayda Okunan Kur'an Masalı

- Hz. İbrahim, Safa ve Merve Masal mı?

- "Haç"er-ul Esved (!)

- Mevlana Sahte Bir Peygamber Değil mi?

- Tasavvufun Tanrısı İki Zıttır

- Kur'andaki Tasavvuf: Teveccüh

- Önce Batıl ve Hurafe İle Savaşalım

- Resuller Haram Kılamaz mı?

- Elçi Muhammed ile İnsan Muhammed'in Farkı

- Tarikatlarda Aracılar Rezaleti

- Nur Suresi 31. Ayet Nasıl Çarpıtılıyor?

- Sırat Kıldan İnce, Kılıçtan Keskin mi?

- Kur'anda Zalimler

- Bütün Mehdileri Çöpe Atıyoruz

- Kur'ana Göre Ramazan Ayı ve Haram Aylar

- Tasavvufçuların İlahı; Varlık ve Yokluk

- Tasavvufçuların Küçük Putları

- Sünnet Etmek yaratılışı Değiştirmedir

- Son Peygamberimizin Mektupları

- Fıtrat ve Namaz Vakitleri

- Mescid-i Aksa Nerede?

- Büyük Kandırmaca: Hadis

- Kur'an Neden Arapça Olarak İndirilmiştir?

- Kimin dini? Kimin Kitabı? Kimin Meali?

- Evliya Kelimesinin geçtiği Ayetler

- Şimdiye Kadar Yaşanan İslam

- Ayın Yarılması Diye Bir Mucize Yoktur

- Kabe Dikili Taş Değil mi?

Up | Down | Top | Bottom

Şu da emredildi: Yüzünü dine bir Hanif olarak çevir. Sakın müşriklerden olma.

Yunus Suresi 105

Ben bir Hanif olarak yüzümü gökleri ve yeri yaratana döndürdüm. Müşriklerden değilim ben.

Enam Suresi 79

İbrahim ne bir Yahudi idi, ne de bir Hıristiyan. O sadece hanif bir müslümandı. O müşriklerden değildi.

Ali İmran Suresi 67

Şu da kuşkusuz ki, İbrahim başlıbaşına bir ümmetti; bir Hanif olarak Allah'ın önünde eğiliyordu. Müşriklerden değildi.

Nahl Suresi 123

De ki Allah doğrusunu söylemiştir / vaadinde sadıktır.Haydi artık Hanif olarak İbrahim'in Milleti'ne uyun! Müşriklerden değildi o.

Ali İmran Suresi 95

Allah'a ortak koşmadan, Hanifler olarak... Allah'a ortak koşan kişi, gökten düşmüş de kendisini kuşlar kapışıyor veya rüzgar onu uzak bir yere fırlatıp atıyor gibidir.

Hacc Suresi 31

Up | Down | Top | Bottom

HABERLER

Hanif Islam

Genel Tartışma
 Hanif Dostlar Ana Sayfa -> Genel Tartışma
Konu Konu: MEZHEPLERİN DİNLEŞTİRİLMESİ Yanıt YazYeni Konu Gönder
Yazanlarda
Gönderi << Önceki Konu | Sonraki Konu >>
Abdullah16
Uzman Uye
Uzman Uye
Simge

Katılma Tarihi: 21 eylul 2005
Yer: Turkiye
Gönderilenler: 727
Gönderen: 30 kasim 2019 Saat 00:16 | Kayıtlı IP Alıntı Abdullah16

Aşağıdaki röportaj B.Bayraklı'nın çok cesur olmasa da varolan genel anlayışı sarsan bazı açıklamaları içerdiğinden bana ilginç geldi.Gereksiz yerler çıkarılmıştır.

Mezhepler 'din' haline getirildi. Kuran-ı Kerim'i egemen kılarsak, mezhepler dökülecek. Kuran'dan bilgiyi alırsak, hataları ortaya çıkacak.

-Müslümanlığın ilk günlerinden bu yana yaklaşık 1500 yıl geçti. O günden bugüne bütün bilgilerin hiçbir çarpılmaya, eksilmeye uğramadan ulaştığına emin miyiz?

Kuran için kesin eminiz. Peygamberimizin özellikle namazla ilgili tatbikatı konusunda da kesin eminiz. Ancak peygamberimiz bazı şartlar altında bazı farklı uygulamalar yaptı. Mesela seferi olduğu zamanlar namazı iki rekata eksiltti. Mesela aptes alırken üzeri kanadığında, bazen 'Aptesim gitmiştir' dedi, 'bazen gitmemiştir' dedi. Yani peygamberimiz bize alternatif yollar sundu. Ama daha sonra gelen âlimler, kendilerinin bir varlık olduğunu hissettirmek için bazı konuları, ibadetleri zorlaştırdılar. Apteste eli bir defa yıkamak yeterliyken, yok şu kadar yıkayacaksın gibisinden zorunlu olmayan bazı şeyleri zorunlu hale getirdiler. 'Kadın camiye giremez' diyenler de oldu. Hacda ve kurbanda da böyle mübalağalar yapıldı. İyi ki âlimlerin bu yanlış fetvaları Kuran'a girmemiş.

-Girseydi ne olurdu?

Girseydi, din ortadan kalkardı. Yahudilik ve Hıristiyanlıkta böyle oldu. İncil'i, Mukaddes Kitap'ı okuyun. Onlara neler neler girmiş. Kaç tane İncil var. Yuhanna'nın İncili, Luka'nın İncili, Markos'un İncili var. İnsanın İncili olur mu? Oluyor işte.

-İslamiyet'te de mezhepler var. Mezhep, 'görüş' demek. Bu mezhepler, Kuran'da yer almadığı halde kendi yorumlarını insanlara 'din' gibi sunmadılar mı?

Aynen öyle. Biz bununla mücadele ediyoruz zaten. 'Dini parçalayamazsınız, kendi görüşünüzü bize din olarak satamazsınız. Yorumlarınız yanlış' diyoruz. İyi ki Kuran elimizde de, biz, dini kaynağından alabiliyoruz. Bugün Şiilik Alevilik, Vahabilik, Ehl-i Sünnetçilik... Bunlar din adına kutsanıyor. Bir hoca televizyona çıkıyor, 'Ben burada İmam-ı Azam'a göre konuşuyorum' diyor. 'Kuran'a göre konuşuyorum' demiyor. Halbuki Kuran'ı gönderen Allah. Bir din Allah'a göre konuşulur, mezhebe göre konuşulmaz.

-Hanefilik, Şafilik, Hambelilik, Malikilik... Bütün bu mezhepler hep büyük imamların görüşü. Bizde de devletin Diyanet İşleri Başkanlığı, Hanefi mezhebine göre konuşmuyor mu? Diyanet, Hanefi mezhebine göre görüş açıklayıp, fetva vermiyor mu?

Öyle tahmin etmiyorum, ama vermemeli... Evet veriyor. Bakın... Hanefi mezhebine göre dünyevi hukuku, İslam hukukunu konuşabilirsiniz. Din konuşamazsınız. Dini ancak Kuran'a ve peygambere göre konuşursunuz. Maalesef böyle değil. Allah bunun olacağını bildiği için 'Ey inanlar, Allah'ın ve peygamberin önüne geçmeyin' diyor. Dinde kendi fetvanızı, görüşünüzü benim hükmümün önüne geçirmeyin diyor. Mezhepler, imamların görüşünü yansıtırlar. İmamlar bir yorumdur, fetvadır. Bunlar din değildir. Eğer İmam-ı Şafi'nin, İmam-ı Azam'ın,İmam Hambeli'nin, İmam Maliki'nin dediği din olursa, biri diğerinin fikrini kabul etmediği için, bu mezhepler birbirinin kâfiri olurlar. Bugün yaşanan bu. Mezhepler din yapıldı, din haline geldi. İlim adamı olarak bizim çabamız dinde Kuran'ı egemen kılmak, Hz. Muhammet'i gölgede bırakmamak.

-O zaman mezheplere ne olur?

O zaman mezhepler dökülecek. Mezhepler İslam'ı yanlış yorumladıklarını, insanları böldüklerini anlayacaklar. Biz bilgiyi Kuran-ı Kerim'den aldığımız müddetçe, mezheplerin hataları ortaya çıkacak.

-Namaza dönersek... Kadının namaz kılarken başını örtmesini söyleyen bir ayet var mı Kuran'da?

Kadınlar namaz kılarken başlarını örtecek diye bir ayet yok. Çünkü kadın zaten başını örter. 1994'te televizyonda sizin 'Dinamit' isimli programınızda iki hafta üst üste kadın başını kapatacak mı, kapatmayacak mı konusunu tartışmıştık hatırlarsanız. Kadın başını Nur Suresi'nin 31'inci ayet-i kerimesine göre kapatacak. İbadetini yaparken de öyle yapacak demektir bu. Bu bir yorum değildir, ayete mana vermektir.(?)

-Evet, kadının başını örtmesi konusunu sizin de dahil olduğunuz konunun ehli olan konuklarla Kanal D'de iki hafta üst üste sekiz saate yakın tartışmıştık. Ama sizler Kuran'a göre kadının başını nasıl örteceği konusunda bir ortak görüşe varamamıştınız. Kimi örtünmeden, göğüs dekoltesini kapatmayı, kimi kulak memesine, saçın tek bir teline varıncaya kadar başın kapatılmasını anlıyordu. Nitekim şimdi de Kuran'ı sizin gibi anlamayan ilahiyatçılar var. Prof. Salih Akdemir, 'Ben başörtüsünün farz olmadığına inanıyorum. Kuran'da bu konu bir öneridir' diyor.

Hayır, 'Kadın, başörtüsünü başına koysun' diye emir var Kuran'da.(?) Ama başına şal da koyabilir, başını örtüyle de sarabilir. Saçının teli görünmeyecek diye bir şey yok. Saçının önünü, kulaklarını gösterebilir. Kadın başını örtsün de istediği gibi örtsün.

-Peki Kuran'a göre başı açık namaz kılmak günah mı?

Günahtır demek doğru olmaz. Günah kavramı ayrı bir şey. Mesela aptes almadan namaz kılarsanız, namazın secdesini yapmazsanız buna günah denmez. Buna, 'Namazınız olmadı' denir. Çünkü sistemi bozuyorsunuz. Örtünme farzdır.(?) Namaz kılarken bunu ihmal ederseniz namazınız bozulur.(?)

-Başı açık namaz kılınırsa namazın olmayacağını söyleyen kaynak kitap nedir?

Böyle bir kitap yok. Fakat peygamberimizin uyguladığı namaz kılma sistemi budur. Kadının avret yerlerini kapaması gerekiyor. Kadının başı avret yeri kabul ediliyor. Evinizde başı açık namaz kılabilirsiniz. Sakınca yok. Bu konu sosyal hayatta önemli.

-Kuran-ı Kerim'de kesin bir söz olmadığına göre, bir Müslüman kadının camide başı açık namaz kılmasını yasaklayabilecek bir otorite var mı İslam'da?

Otorite diye bir olay yok. Kimse yasaklayamaz. Kadın başı açık camiye gider ve namazını kılar. Başı açık namaz kılanı engelleyemeyiz. Başı açık namaz kılan bir kadına, 'Sen camiden çık' diyemeyiz. Kimsenin böyle bir şeyi deme yetkisi yok.

-Peki... Allah'ın emri çok açık, 'Namaz kılın' diyor. Allah'ın emrini yerine getiren bir kadına başı açık diye engel olmaya kalkan biri, din adına Allah'ın emrine karşı çıkmış olmaz mı?

Olur. Kimse kimseye engel olamaz. Biz, insanlara namazın şeklini öğretiriz. Örtünmesini söyleriz. Sonra nasıl kılacaksa kılar. Kimse bir şey diyemez...

-Bir de kadınların erkeklerle birlikte namaz kılması meselesi var. Kuran, kadınların erkeklerle namaz kılmasını yasaklıyor mu?

Hayır yasaklamıyor. Kuran'da öyle bir ayet yok. Ama peygamberimizden bugüne bozulmayan gelen bilgi şudur. Kadın camide kendine ayrılmış yerde namazını kılar. Peygamberimiz döneminde, kadınla erkek aynı mahalde namaz kılmıştır ama aynı safta kılmamıştır. Kadınla erkeğin aynı safta namaz kılmaması tabiat gereğidir. Tabiata aykırı olduğu için, kadınla erkeğin aynı safta namaz kılmasını din sakıncalı görür. Bir kadın önümde veya yanımda namaz kılarken, benim namaza konsantrasyonum olmaz. Kadın, erkeği etkiler. Bu iş doğa meselesidir. Kuran, doğayı çiğnemez. Din, insanın doğasına göre hareket eder. Zaten din, tabiat kanunu anlamına da gelir. Allah-u Taala insanın doğasını esas almıştır ve prensipleri koymuştur. Meseleye erkek olarak bakamıyorsunuz.....

-Amerika'da iki ayrı yerde iki kadın imam cemaate namaz kıldırdı. Bunu yasaklayan bir ayet var mı?

Yok efendim, böyle bir ayet yok.İslam anlayışının, ibadet biçimlerinin sorgulandığı bir çağa giriyoruz galiba. Kadınların sosyal hayatta güçlenmeleri, İslam kültürünün kadına geleneksel bakışını zorluyor. Bu çağda kadınları eve kapatmak, çarşafa sokmak, sesini bile namahreme duyurmasını engellemek mümkün mü?

Bu anlayış İslam'a aykırı. Kuran'da, Peygamber'in uygulamasında bu yok ama hayatın içinde var. Kadına yanlış bakış açısı biraz da Arap kültüründen kalmış bir olaydır.

AHMET16
Newbie
Newbie
Simge

Katılma Tarihi: 24 agustos 2006
Gönderilenler: 28
Gönderen: 30 kasim 2019 Saat 00:16 | Kayıtlı IP Alıntı AHMET16

allahın izniyle selamlar butun guzel kardeslere,

ben bu foruma yeni katıldım ve dinimiz hakkında 1 seneden beri arastırma ve ogrenme gayretindeyim.daha once yani 28 yasıma kadar namaz kılmayı dahi bilmiyordum sadece gittigim cuma namazlarında anlamını bilmedigim dua ve sureler okuyordum ve bunun dısında namaz kılmıyordum birde oruc tutuyordum tutabildigim kadar,bundan bir sene once ne olduysa namaz kılan bir arkadasımdan etkilenim kadir gecesi namaz kılmaya basladım bir namaz hocası kitabı aldım ve ogrendim sunnet,rekat vakitler vs.ve hicbir vakti kacırmamaya gayret gostererek kılmaya basladım.bu arada aradan vakit gectıkce internet uzerinde din konularıyla ilgili arastırmalar yapmaya basladım ve bir cok karsıt gorusu okudum yanlız birsey dikkatimi cekti bir yazıda namazda ne soyledigimiz bilmemiz gerektigi hakkında bir yazıydı,oturup dusundum ve ne soyledigimi bilmeden namaz kıldıgımı farkettim ve bu bende vesveseye neden oldu oturdum ve okudugum sure ve duaların turkcelerini ogrendim bu arada her cuma gecesi yasin okurdum ve onunda turkcesini okuyup manasını ogrendim ve ne demek istediği hakında dusundum bir de bizim yatak odasında gardrobun üstunde tozlanmıs vaziyette duran bir kuran ı kerim ve turkce mealı varmıs onu farkettim ve basladım okumaya hatatımda i,lk defa kuran meali okuyordum ve farkettim anlamını bilmeden namaz kılmısım ve musluman olarak hic kuran okumamısım.ve bir kere bastan sona kadar agır agır ve dusunerek okudum ve 100/70 ine yakınını nedemek istediği hakkında bilgi sahibi oldum ve bilinclendim.emirler ,yasaklar.namaz ,oruc,cennet cehennem,evlilik,miras vs vs baktımki cogu sey var orda.sonra dusundum ki bana etrafımdakiler ailem arkadaslar takvim yaprakları din kulturu ve ahlak bilgisi hocası,cami imamı kişilerden ogrenmisim dinimi bir kere acıpta bakmamısım bize gonderilen kitaba özü ordaymıs megersem.bize anlatılan dinde geleneksel seyler anlatılmıs.ve bir kısmı kuranda gecmiyor.demekki gercek din kuranda ymıs.sonra anladımki kuran en buyuk rehber.sonra hadisler okumaya basladım ve iclerinde gercekten iyilik guzellik anlatan seyler var ve gunluk hayatta tatbik edilirse isimizi ve gonlumuzu ferahlatacak seyler.ama bir kısmı var akla hayale gelmeyecek kadar sacma sapan.bende dedimki kendi kendime heralde bu hadislerin tamamı uydurmadılar heral de .kuranda bahsi gecen hadislerden yani kurana uygun olanları okurum ama vesevese veren din dıs uydurma olanları kabul etmem seklinde dusundum.birde gecenlerde annemle oturuyoruz dedim ki anne biz hangi mezhepteniz dediki hanefiyiz hanefilik ne demek dedim cevap veremedi istebiz namaz soyle yaparız gibi en fazla 3 ornek verdi baska hicbirsey soylemedi dedim ki sen kimden ogrendin bunu ananaemden ogrenmis o kimden ogrenmis dedim annemin babanesinin komsusunun evinde bir kitap varmıs ordan ogrenmis?o da heralde bir fıkıh kitabıydı.ve cevremde sordugum bir cok kisi mezhebin gidilen yol oldugu ve mezhebe tabi olmak gerektigini soyluyo ama bunların cogu mezheblerin en fazla 3veya 4 sartından baska hicbir sey bilmiyorlar.gecen yaptıgım dogrumu yanlısmı bilmiyorum ama namaz kılan bir arkadas dedimki fatihanın manasını biliyormusun bilmiyorum dedi vebirkac kisiyede sordum işyerinde en az20 kisi kimse bilmiyordu (cok uzucu)simdi ben kuran ı kerimi hergun turkce okuyorum ve namazlarda arapca anlamını bildigim ve icimden gecirerek sure ve turkce dua okuyorum ve namaz rekat suresini uzun bazende kısa tutarak butun vakıtleri kılmaya gayret ediyorum gecenlerde muftuluk emekli bir amcaya sordum etrfta bir suru goruş var su soyle diyor bu boyle diyor dedim dogruyu nasııl bulacagım dedim bana aynen soyle dedi.(EVLADIM NAMAZINI DOGRU KIL,ZEKATINI VER.ORUCUNU TUT ,GELİRİN MUSAİT OLUNCA HACCA GİT,ZİNA ETME,YALAN SOYLEME,COLUGUNA COCUGUNA İYİ BAK,İCKİ İCME ,KUMAR OYNAMA, BOL BOL TOVBE ET.HARAMDAN SAKIN ,HAK YEME.KİN TUTMA,AFFEDİCİ OL,SABIRLI OL.ALLAHTAN KORK,RESULUNE SELAM ET)DEDİ VE SOYLE EKLEDİ GERİSİNİ BOSVER O SOYLE DEDİ BU BOYLE DEDİ YOK SU MEZHEP YOK SU TARIKAT BUNLAR KAFANI KARISTIRIR VE SENİ ALDATIR DEDİ.)Ve ben bunun dogru olduguna karar verdim ben editor gibi usta degilim yazımda cumle dusuklugu varsa kusurlarımı hos gorun.bu yazıyı yazmamın nedeni etrafta dinini yasamak isteyipte dinin zor oldugunu zanneden cok insan var dinimiz cok kolay ve cok guzel benim gibi dusunen ama radaıgını bulamayanlara tavsiye niteligindedir.gorusler bana ve irademe aittir.butun kardeslerimi selam ederim.ALLAH BİRDİR.

Abdullah16
Uzman Uye
Uzman Uye
Simge

Katılma Tarihi: 21 eylul 2005
Gönderilenler: 727
Gönderen: 30 kasim 2019 Saat 00:16 | Kayıtlı IP Alıntı Abdullah16

Ahmet16 yazdı:

"  ..yatak odasında gardrobun üstunde tozlanmıs vaziyette duran bir kuran ı kerim ve turkce mealı varmıs onu farkettim ve basladım okumaya hayatımda ilk defa kuran meali okuyordum ve farkettim anlamını bilmeden namaz kılmısım ve musluman olarak hic kuran okumamısım.ve bir kere bastan sona kadar agır agır ve düşünerek okudum ve 100/70 ine yakınını nedemek istediği hakkında bilgi sahibi oldum ve bilinclendim.emirler ,yasaklar.namaz ,oruc,cennet cehennem,evlilik,miras vs vs baktımki cogu sey var orda.sonra dusundum ki bana etrafımdakiler ailem arkadaslar takvim yaprakları din kulturu ve ahlak bilgisi hocası,cami imamı kişilerden ogrenmisim dinimi bir kere acıpta bakmamısım bize gonderilen kitaba özü ordaymıs megersem.bize anlatılan dinde geleneksel seyler anlatılmıs.ve bir kısmı kuranda gecmiyor.demekki gercek din kuranda ymıs.sonra anladımki kuran en buyuk rehberAngry

Selam Ahmet kardeş,

Güzel tespitlerin olmakla birlikte aynı yazıyı tekrar asmışsın.Lütfen bir daha bunu yapmamaya çalış.Bu yazılanların okunmasını zorlaştırıyor ve tekrarlar da bıkkınlık veriyor.İkimizde de 16 sayısı var.nedir bunun hikmeti diye sorayım bari?

AHMET16
Newbie
Newbie
Simge

yazıyı birkac yere gondermis olmam yanlıslıkla.16 sayısı bursadan sebep selamlar yorum icin tesekkurederim

EFEKENTLİ
Newbie
Newbie

Katılma Tarihi: 23 agustos 2006
Yer: Almanya
Gönderilenler: 27
Gönderen: 30 kasim 2019 Saat 00:16 | Kayıtlı IP Alıntı EFEKENTLİ

ahmet16 madem anladın yada anlamaya calısıyosun guzel!!!
       sımdı sen mezheplerı bıraktıgını soyluyorsun ve ben bugune kadar hıcbırsekılde bır muftunun mezheplerı hele hele hanefı mezhepbınden gelen lıseyı ımam hatıpten bıtırıp gelen bıkısının bıraktıgını sanmıyorum.....

yınede degısık bı yorum soyluyosun madem bursa mevlana hakkında nedır goruslerın ve alımlere yada soyle dıyelım allah dostlarına ınanırmısn bu sorum genel anlamlı

yanı onlar varmı aramızdalarmı keramet yada adı herne ıse bı olay gosterebılırlermı zuhur edebılırlermı

goruslerınızı bıldırırsenız sevınırm

ELCIYE ZEVAL OLMAZ  vesselam

EFEKENTLİ

AHMET16
Newbie
Newbie
Simge

merhaba sn efekentli selamlar,

öncelikle cevap yazdıgın icin tesekkuredrim,soyle soylemek istiyorum benim yaptıgım yorumlar tamamen kendi yasadıgım cevreden ve okuyarak

yaptıgım saptamalardır ben mezhepleri bıraktım diye kesin bir ibare kullnmadım dikkat edersen yazımda. mezheplere baglı oldugunu benim cevremde soyleyen sahıslar mezhep hakkında hic birsey bilmiyorlar yani omezhebe baglı olan ne yapar nasıl yasar sadece anne ve babadan biz hanefiyiz biz safii yiz diye duymuslar sadece bir kac kuralı biliyorlar o kadar.benim gorusum bir insan bir mezhebe baglı olmak istiyorsa olabilir ama bu mezhebi din miş gibi kabul etmesin .sonucta herkes kendi amelleriyle degerlendirilecek ama ben mezhebe gerek duymuyorum diyenede saygılı olsun.sen mezhepsizsin zındıksın diye karalamasın hemen.ayrıca evliyalar hakkındaki dusuncemde yardımı allahtan istemek ,duayı sadece alllaha mahsus yapmak araya kimseyi sokmamaktır benim gorusum.zamanında cok ibadet etmis etrafına iyilik yapmıs hatırı sayılmıs kimseler olabilir onlardanda allh razı olur insallah ama ben gunahlarımın affı icin tovbe icin yanlız ve yanlız yuce allaha sıgınırım baska bir kimseyi araya sokmam.vatana millete insanlıga faydası olan bir suru insan sure gelmis gecmis nesillerden bugune bu insanlardan insallah rabbim razı olur.katından rahmetini esirgemez.ben insanların kuran ı ve namaz kılarken ne soylediklerini bilmelerini temenni ediyorum.yani namaz turkce kılınsın kuran turkce okunsun demiyorum en azından namaz kılarken sure ve duaların anlamlarını cok iyi bilmek gerektigini savunuyorum.....huşu icinde namaz bununla daha iyi olur gorusundeyim.

Ayrıca benim sordugum kişi muftu degil muftulukten emekli bir memurdu belki imam hatipli bile degil di.ona sordugumda bana cevabı aynen yukardaki gibiydi .........namaz kıl oruc tut zekat ver vs ...

dedim ya goruslerim benimdir.sizinki farklı olabilir saygı duyarım amacım madem boyle bir forum var dusunduklerimi yazmak tı.bu konularda cok ust duzeyde bilgili degilim aklımın ve fikrimin erdigi kadar yasamaya gayret ediyorum.

sevgilerle kardeşim

EFEKENTLİ
Newbie
Newbie

ahmet16 ne mutlu sanakı saygı ıle selamlarım senı...nedenmı guzelce dınlemıs ve yazmıssın saygı ıcersınde keske herkes senın gıbı olabılse.konumaz donersek ahmet demıssınkı:

mezhepleri bıraktım diye kesin bir ibare kullnmadım dikkat edersen yazımda. yanı hala mezheplerı savunuyorsun yanı onların dedıklerı gıbı yasıyosun oylemı bu anlammı cıkıyo ahmetım.

sence namaz konusunda vakıt olarak kurandan kac vakıt cıkardın ve kapanma konusu ıcın bayanların sımdı erkekler hemen sız yazıyosunuz dıyorlar ama kuran herkesı kapsadıgı ıcın soruyorum ne cıkardın kapanma konusunda kapanılıcak yer  neresı

ELCIYE ZEVAL OLMAZ vesselam

EFEKENTLİ

AHMET16
Newbie
Newbie
Simge

selamlar bazı cumleleri biraz eksik anlamıssın kardesim ben mezhepleri savunuyorum da demiyorum yazımı bastan sona birdaha okumanı tavsiye edrim benim dusuncelerimden maalesef senin anladıgın gibi bir ibare cıkmıyor.......namaz konusunda ben beş vakit bazende  altı bazende 7 vakit kılıyorum ama kuranda namaz 5 veya 3 veya 7 vakit tir diyemem kuran ın mealini de okurum sabah ve aksam yatmadan once yahut aksam biraz uyuyp uyanıp tekrar okurum yattıktan sonrada ezbere bildigim sureleri okurum taki uyuyana dek.ayrıca namazlarımda rekat sayısıda sabit degildir o an fızıkı durumuma gore bazen 8 bazen 4 bazende 12 rekat kılarım ve bunları sureyle kısıtlamam soyle ki oturusta 3-5 sure okurum bazen dua ederim.ama mutlaka okudugum surenin anlamını aklımdan gecirip agır agır okurum......kuranda yazılmamıs oduguna kesin olarak tespit ettigim seylere de itibar etmem ama adet gelenek gorenek ayrı bunları din miş gibi kabul etmeden yaparım...............ortunme konusuna gelincede bu konuda insanların avret yerlerini ortmesini gerektigini dusunuyorum ve asırılıga karsıyım dusuncelerde saygılıyım nefis tebiyeside benim icin cok onemlidir insan hayatı boyunca nefsini terbiye etmelidir bence cunku biz zayıf varlıklarız ama kotluklerden gunahlardan uzaklasmak icin surekli nefsi terbiye etmek zorundayız ben bunu uygulamaya calısıyorum...............ayrıca örtünme ile ilgilide eger bir insan bence kadın her tarafını ortmeli diyorsa ona saygım vardır cunku o oyle anlamıstır ve oyle yasmak istiyordur saygı duyarım.....digeride ben örtünmek istemiyorum diyorsada  oda oyle yasamak istiyordur sonucta herkesin kendi iradesi ......herkes hesabı kendi icin verecek oyle degil mi.....yanlız bir kadın örtunuyor diye ve ya örtünmüyo diye ona küfür etmek kafir ilan etmek bana göre yanlısların en büyügü......iste böyle kardesim beni dusuncelerim ve tarzım sevgiler huzur mutluluk sizinle olsun allah sevgisi kalplerinizden eksik olmasın

EFEKENTLİ
Newbie
Newbie

yanı ahmetım sımdı sunlarımı dyosun

1-ben gunde7 vakıtte kılarım 8'de
ama kuranda yazan 3 denılıyor?
2-8-4 bazende 12 rekat dedıgın nedır sunnetlerı ıle bearebermı kılıyosun
hanı bu sıtede kaynak kuran gosterılırken dnılıyorkı farzdan mesulsun sunnet kıl kılma denılır neden?
3-kapanmada dusuncelerını soyluyosun ama kesın kaynak kurandan sudur boyledır dıyemıyosun neden ?mesela ornek verecek olursam 2 bayan var bırı kapalı dıgerı sacları acık ama ıkısıde kurana gore bız boyle yapıyoruz dıyorlar nedenmı.elmalılı acıklaması turkce kuranda basın ortulmesı gecıyor ama muhammedesed ve y.nurı de yaka gerdan (yanlıs anlamadıysam)kapanması gecıyor.

sımdı ahmetım bunlardan hangısı dogru ve ıkısıde kuranı baz alıyor yarın hesapta bırı yalan soyluyor olucak dımı nedenmı cunku YARADAN demedıgı seyı demıs gıbı yapmaktan ???HAKLIMIYIM
bunu ıyıce acıklarsan sevınırım kesınnet cevaplar olsun neden tefsırler boyle hangısı gercek yarın kendımıze "keske" demıyelım dıyenlerden olmayalım ahmet kardesım.

ELCIYE ZEVAL OLMAZ vesselam
                             EFEKENTLİ

AHMET16
Newbie
Newbie
Simge

sende fikirlerini soyle bence kardesim once senin fikirlerini dinlemek isterim

Sayfa Sonraki >>